12 гыйнвар-Россия Федерациясе прокуратурасы хезмәткәрләре көне

2023 елның 9 гыйнвары, дүшәмбе

301 ел элек Россиядә Петр I указы белән прокуратура оештырылган иде. Шуның белән Россия императоры бүгенге көнгә кадәр законнарның үтәлеше сагында торган органга башлангыч салды, ул гражданнар һәм дәүләт хокукларын яклауга хезмәт итә. Бүген, өч гасыр чамасы элек булган кебек, прокуратура дәүләтне намуссыз, закон бозучы гражданнардан һәм гражданнарның үзләрен дәүләтнең гаделсезлегеннән якларга тиеш. Прокуратура кеше үз бәлаләре һәм проблемалары белән мөрәҗәгать итә алган бердәнбер дәүләт органы түгел. Күп еллар дәвамында Кайбыч районы прокуратурасы районда законлылыкның югары дәрәҗәсен тәэмин итә. Без прокурор күзәтчелеге чараларының бөтен потенциалын кулланып йөзләгән гражданнарның хокукларын яклый алдык. Прокуратура хезмәткәрләре хокук мөнәсәбәтләренең төрле өлкәләрендә: социаль һәм икътисадый өлкәләрдә, җинаять суд эшчәнлегендә 550 дән артык закон бозуга чик куйды. Аларның һәркайсы артында конкрет кешеләрнең язмышлары тора.

Мәсәлән, прокурор протестлары буенча 130 законсыз хокукый акт гамәлдән чыгарылган яки үзгәртелгән, федераль законнарны бозуларны бетерү турында 246 күрсәтмә кертелгән, суд тарафыннан 424 мең сумлык 41 прокуратура дәгъвасы канәгатьләндерелгән, прокурор карары буенча 18 зат административ җаваплылыкка тартылган.

Законлылык күрсәткечләренең берсе-гражданнар мөрәҗәгатьләре белән эшләү. Узган ел район прокуратурасы эшчәнлеге нәтиҗәләре халыкның прокуратура эшенә ышанычының югары дәрәҗәдә булуын күрсәтә. Узган ел 200дән артык граждан прокуратурага бозылган хокукларны торгызу өчен мөрәҗәгать иткән, шуларның 140ы язмача. Гражданнарның һәр дүртенче мөрәҗәгате канәгатьләндерелде.

Әйтик, без күргән чаралар нәтиҗәсендә авыл хуҗалыгы предприятиеләренең хезмәт хакы буенча миллион сумнан артык бурычлары түләнде, мөрәҗәгать итүчеләрнең пенсия, Җир һәм башка социаль хокуклары торгызылды.

Шуны да арттырмыйча әйтә алам, район прокуратурасы эшчәнлегенең төп юнәлешләренең берсе-экстремизм һәм терроризмны профилактикалау. Без мондый күренешләргә юл куярга тиеш түгел! Бу максатларда башка хокук саклау органнары һәм гражданлык җәмгыяте институтлары белән берлектә зур эш башкарылды. Район прокуратурасы эшендә хәбәрдарлыкның югары дәрәҗәсе, халык тарафыннан кабул ителгән карарларны аңлату, позицияләрне вакытында аңлату кирәкмәгән киеренкелекне вакытында яки вакытында төшермәскә мөмкинлек бирә.

Узган елда ирешелгән нәтиҗәләр – район прокуратурасы хезмәткәрләре коллективының хезмәт җимеше.

Сүземне йомгаклап  әйтергә телим  прокуратура органнары хезмәткәрләрен һәм ветераннарын һөнәри бәйрәмнәре белән котларга, аларга киләчәктә эшләрендә уңышлар, нык сәламәтлек, шәхси бәхет һәм иминлек телим. Кайбыч районы прокуроры    Алмаз Ринат улы Сөләйманов