Кайбыч районы прокуратурасы авыл хуҗалыгы предприятиесенең 2 миллионнан артык күләмдә салымнар буенча бурычы булган мөлкәтен кулга алуны санкцияләде

2022 елның 8 декабре, пәнҗешәмбе

Кайбыч районы прокуратурасы Россия Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча 8 нче районара инспекциясе белән берлектә салым законнары таләпләренең үтәлешен, оешмаларга төрле дәрәҗәдәге бюджетларга салымнар түләү бурычларын үтәү өлешендә тикшерде.

РФ Салым кодексының 77 маддәсе нигезендә, салымнарны түләтү өчен салым органнары прокурорның санкциясе (рөхсәте) белән генә җитештерелә торган салым түләүче мөлкәтенә арест салырга мөмкин.

Арест салым түләүченең милек хокукын вакытлыча чикләү булып тора һәм салым йөкләмәләрен тәэмин итүнең нәтиҗәле механизмы булып тора. Бюджетка мәҗбүри түләүләр буенча бурыч түләгәндә мөлкәтне кулга алу алына.

Тикшерү күрсәткәнчә, «Кубня» агрофирмасы» җаваплылыгы чикләнгән җәмгыятьтә салымнар буенча (шул исәптән штрафлар һәм пенялар буенча) 2 мл 835 мең сум  бурычы бар.

Салым йөкләмәләрен тәэмин итү максатларында район прокуратурасы салым органының предприятие милкенә 2 мл 676 мең сум суммага арест салу турындагы карарын санкцияләде.

Мөлкәтне кулга алу производствосы, аны сату һәм салым бурычын каплау Кайбыч районы прокуратурасы контролендә.

Прокурор урынбасары Хафизов

Тел.89178941910